2012/09/26
Portal branży budowlanej

2012/09/26

News

Delphi: systemy bezpieczeństwa dla samochodów użytkowych

Delphi pomaga producentom i kierowcom pojazdów UŻYTKOWYCH zapewnić zgodność z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa oraz pomaga ZREDUKOWAĆ LICZBĘ wypadków

Systemy wspierania kierowcy mogą stworzyć obejmujący 360° „kokon bezpieczeństwa” dla pojazdów użytkowych.

Delphi Automotive (NYSE: DLPH), globalny lider w produkcji zaawansowanych technologicznie systemów wspierania kierowców, oferuje bogate portfolio technologii i produktów, mających za zadanie spełnienie rosnącego zapotrzebowania na systemy aktywnego bezpieczeństwa, wspierające wizję przyszłości bez wypadków samochodowych, bez rannych i zabitych. Technologie te prezentowane są podczas Targów Pojazdów Użytkowych IAA (Hala 17, Stanowisko A08), w dniach 20 – 27 września w Hanowerze.
Wśród prezentowanych technologii służących bezpieczeństwu warto wymienić choćby autonomiczne systemy hamowania w razie zagrożenia (AEB), czy systemy ostrzegania przed opuszczeniem pasa ruchu (LDW). W Europie, systemy te staną się obowiązkowym wyposażeniem niektórych nowych pojazdów użytkowych już od 1 listopada 2013, a dla wszystkich nowych pojazdów użytkowych z segmentu Heavy Duty, od 1 listopada 2015. System AEB będzie również elementem ogólnego programu oceny bezpieczeństwa samochodów osobowych Euro NCAP począwszy od 2014 roku. Jak stwierdziło Euro NCAP, otrzymanie pięciu gwiazdek bezpieczeństwa przez pojazdy, które nie zostaną wyposażone w ten system, będzie praktycznie niemożliwe. Również w innych regionach świata rozważane jest przyjęcie podobnych rozwiązań.
W odpowiedzi na te oczekiwania, Delphi korzysta z doświadczenia zebranego od chwili, kiedy – jako pierwsza firma na świecie – firma wprowadziła w 1999 roku, system oparty na działaniu radaru. Od tego czasu system został rozbudowany i obecnie w ofercie znajduje się bogate portfolio produktów wykorzystujących systemy radarowe, wizyjne i systemy współpracujących ze sobą czujników. Wszystkie wymienione wcześniej rozwiązania są aktualnie produkowane i sprzedawane producentom pojazdów z Europy, Ameryki Północnej i Azji.
Autonomiczne systemy hamowania w razie zagrożenia potwierdzają swoją wartość w samochodach osobowych, pozwalające uniknąć kolizji zarówno z innymi pojazdami, jak i z pieszymi. Obecnie technologie te są również dostępne dla producentów pojazdów użytkowych i pomagają im w spełnieniu zapowiedzianych przepisów. Delphi zdobyło obecnie strategiczny kontrakt z jednym z najważniejszych europejskich producentów pojazdów użytkowych, umożliwiając mu spełnienie nowych przepisów AEB już w 2013 roku.
„Podjęta przez europejskich ustawodawców decyzja o obowiązkowym wyposażeniu pojazdów użytkowych w autonomiczne systemy hamowania i systemy ostrzegania przed opuszczeniem pasa ruchu w Europie nie tylko spowoduje, że nasze drogi staną się bezpieczniejsze, ale spowoduje także wzrost świadomości i co z tym idzie zapotrzebowania na te ratujące życie technologie”, stwierdził Diedrich von Behr, dyrektor zarządzający w Delphi Electronic Controls w Europie.
Według badań przeprowadzonych przez Komisję Europejską, po wyposażeniu pojazdów w autonomiczne systemy hamowania w razie zagrożenia, będzie można uniknąć ponad 8 tysięcy śmiertelnych ofiar wypadków drogowych i zaoszczędzić co roku niemal 7,9 miliarda euro. Badania pokazały, że przyczyną ponad 90% wypadków w Unii Europejskiej jest nieprawidłowe zachowanie kierowców. Dane pokazujące wyniki badania rzeczywistych zachowań sugerują, że wprowadzenie systemów AEB może zredukować liczbę wypadków nawet o 27%.
Rozwiązania Delphi pozwalają na stworzenie „kokonu bezpieczeństwa” obejmującego kąt 360 stopni wokół pojazdów
Autonomiczny system hamowania w razie zagrożenia Delphi, znany również jako system hamowania, w sytuacji, kiedy uniknięcie kolizji jest niemożliwe, wykorzystuje dane i informacje otrzymane z kamery wizyjnej i systemu radarów do stwierdzenia, czy istnieje zagrożenie kolizją. Ostrzega on kierowców o potencjalnych zagrożeniach i automatycznie rozpoczyna hamowanie jeśli kierowca nie zareaguje właściwie na te ostrzeżenia. System ostrzegający przed opuszczeniem pasa ruchu wykorzystuje czujniki wizyjne do wykrycia niezamierzonego opuszczenia przez pojazd obranego toru a następnie wydaje odpowiednie ostrzeżenie dla kierowcy.
Będąc ekspertem zarówno w dziedzinie czujników radarowych jak i technologii wizyjnych oraz połączenia zebranych danych, firma Delphi wprowadziła swoje innowacyjne systemy łagodzenia skutków kolizji, obejmujące automatyczne hamowanie w przypadku wykrycia obecności pojazdów lub pieszych już w 2010 roku w samochodach Volvo. Jest to pierwszy na świecie system wspomagania kierowcy, który automatycznie aktywuje pełną silę hamowania pojazdu w celu uniknięcia kolizji z pieszym lub innym pojazdem, lub znacznego złagodzenia jej skutków. Obecnie jest już dostępny również dla pojazdów użytkowych.
„Opracowane przez Delphi systemy wsparcia kierowcy zostały tak zaprojektowane, aby ostrzegały kierowcę o tym, co dzieje się wokół pojazdu, niezależnie od tego, czy jest on w stanie to zobaczyć czy nie,” stwierdził Michael Thoeny, dyrektor ds. inżynierii w Delphi Electronic Controls. „Ponieważ celem było stworzenie obejmującego kąt 360 stopni ‘kokonu bezpieczeństwa’, stworzyliśmy system, który odpowiada na wyzwania związane z bezpieczeństwem, charakterystyczne dla pojazdów użytkowych, oraz takie z którymi kierowcy musza sobie radzić na co dzień. Pomagamy zredukować prawdopodobieństwo wypadków, które skutkują cierpieniem ludzi i dużymi stratami materialnymi”.
Pełna siła hamowania w systemie minimalizacji skutków kolizji Delphi
W przeciwieństwie do systemów produkowanych przez konkurencję, w których siła hamowania zostaje ograniczona do 50%, system minimalizacji skutków kolizji Delphi wykorzystuje informacje przekazane przez czujniki wizyjne i radarowe i umożliwia wykorzystanie pełniej siły hamowania w sytuacji, gdy uzna, że uniknięcie kolizji jest niemożliwe. Wykorzystując moduły przetwarzające obraz oraz skomplikowane algorytmy, system przetwarza i łączy dane pochodzące z dwóch czujników i umożliwia pracę wielu systemów bezpieczeństwa: między innymi systemu ostrzegania przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu, systemu ostrzegania przed zderzeniem z pojazdem z przodu, inteligentnego tempomatu działającego w pełnym zakresie prędkości, systemu automatycznego hamowania w sytuacji, kiedy unikniecie kolizji jest niemożliwe systemu sterującego reflektorami przednimi oraz systemu rozpoznającego znaki drogowe.
System ostrzegający przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu ostrzega kierowców, gdy ich pojazdy opuszczają obrany tor jazdy
Niebezpieczna zmiana pasa ruchu jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych. Według danych National Highway Traffic Safety Administration, w USA do 9% wszystkich wypadków drogowych dochodzi wtedy, kiedy kierowcy zmieniają pas ruchu lub pasy ruchu schodzą się. Wykorzystując kamerę i system przetwarzania obrazu, system ostrzegania przed zmianą pasa ruchu Delphi wykrywa i rozpoznaje namalowane na jezdni oznaczenia, ustala kierunek jazdy samochodu i wydaje odpowiednie ostrzeżenia.
System wykrywania zagrożeń z boków i z tyłu pojazdu działa wykorzystując wyjątkowe właściwości radaru pracującego na częstotliwości 76GHz
System wykrywania zagrożeń z boków i tyłu pojazdu Delphi (RSDS) pomaga kierowcom zauważyć zbliżające się inne pojazdy podczas wykonywania manewrów takich jak zmiana pasa ruchu czy zawracanie. Ostrzegając kierowców o tym, że inny pojazd wjechał w strefę martwą z boku lub z tyłu pojazdu, w którym system został zainstalowany, RSDS daje kierowcy więcej czasu na to, by mógł on odpowiednio zareagować na przeszkodę. System Delphi aktywuje wiele podzespołów, między innymi system monitorowania stref martwych, system wspierania kierowcy podczas zmiany pasa i system ostrzegający przed pojazdami oraz innymi obiektami zbliżającymi się z kierunków prostopadłych. Ten konkurencyjny cenowo radar jest pierwszym dostępnym na rynku urządzeniem, wykonującym wszystkie wymienione zadania wykorzystując częstotliwość 76GHz, osiągając znacznie lepsze efekty niż dotychczas stosowane i dostępne na rynkach radary pracujące na częstotliwości 24GHz.
Wykorzystując akceptowany na całym świecie radar jednopulsowy, pracujący na częstotliwości 76GHz, system RSDS Delphi wykazuje się lepszą rozdzielczością Dopplerowską, większą szerokością pasma i mniejszym oknem RF niż systemy pracujące na częstotliwości 24GHz, co daje producentom samochodów większą swobodę w projektowaniu kształtu i miejsca instalacji radaru. Dodatkowe korzyści ze stosowania systemu 76GHz to większa precyzja w rozpoznawaniu celów, lepszy zasięg minimalny, precyzja zasięgu, lepsze rozpoznawanie odległości i większe możliwości w przypadku obiektów znajdujących się w dalszej odległości. Badanie wpływu systemów wspierania kierowców, opublikowane w czerwcu 2012 przez euroFOT, będące pierwszym, przeprowadzonym na tak szeroką skalę europejskim badaniem aktywnych systemów bezpieczeństwa przeprowadzonym w warunkach naturalnych, wskazuje, że około 80% kierowców czuło, że informacje o tym, co  dzieje się w strefie martwej podnosiło poziom bezpieczeństwa. RSDS Delphi spowoduje, że ta ważna i nowoczesna technologia stanie się przystępniejsza cenowo i będzie mogła być wykorzystywana przez użytkowników pojazdów pochodzących z różnych segmentów.

Więcej informacji…

   

Możesz dopisać komentarz.


*
Dodano w kategorii: News.
Zmiana wpisu:

 

SKOCZ DO GÓRY

Witryny Wydawnictwa TruckAuto.pl: portal branży transportowej Truck auto.pl, portal branży budowlanej Motobudowa, portal dla przewoźnika drogowego eprzewoznik.pl


Witryna zbudowana w WordPress przez Tadeusza Meszko