2012/11/23
Portal branży budowlanej

2012/11/23

Maszyny, News

Walka gigantów o polski rynek maszyn budowlanych

Terex Construction, globalny producent maszyn budowlanych z amerykańskiej grupy Terex Corporation, rzuca rękawicę największym konkurentom na polskim rynku, firmom Caterpillar i Volvo.
Planuje m.in. rozszerzyć sprzedaż swoich wyrobów w województwach na wschód od Wisły oraz zaktywizować sprzedaż kluczowych produktów, jak np. koparko-ładowarek.
– Jesteśmy jedną z największych firm produkujących maszyny budowlane na świecie i dlatego naturalnym celem jest rozwinięcie działalności w Polsce, która jest największą gospodarką Europy Środkowo-Wschodniej – powiedział dziennikarzom w Warszawie Marcus Rosenkranz, dyrektor sprzedaży Terex Construction Central Europe.

Według niego, rynek ciężkich maszyn budowlanych w tym roku notuje w Polsce spowolnienie. Sprzedaż przegubowych i sztywnoramowych wywrotek kolebkowych spadła w br. niemal do zera, po bardzo dobrych latach 2009-2010.

– Wiele pozytywów widzimy natomiast na rynku maszyn kompaktowych – ocenia Rosenkranz.

Według danych Terex Construction, w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy br. sprzedaż niewielkich ładowarek kołowych o mocy poniżej 100 KM wzrosła o 65 proc., na małych koparek gąsienicowych – 15 proc. Firma tłumaczy to dwojako. Po pierwsze, sektor małych przedsiębiorstw ma się całkiem nieźle lub bardzo dobrze. Po drugie, popyt na takie maszyny w dużej mierze związany jest z już zaplanowanymi, niewielkimi inwestycjami (najczęściej wodno-kanalizacyjnymi) gmin w całym kraju.

– Terex zaadaptował się do trendów na rynku maszyn kompaktowych, zyskując coraz wyższy udział w rynku. „Jesteśmy na dobrej drodze, aby stać się liderem sektora kompaktowych maszyn budowlanych w Polsce – dodał dyrektor Rosenkranz.

Oczekujemy on, że ten segment rynku maszyn budowlanych w 2013 r. będzie relatywnie stabilny.

Terex Construction ma zamiar zdobyć pozycję jednego z trzech największych dostawców produktów w każdym z głównych sektorów maszyn budowlanych. Obecnie w segmencie maszyn kompaktowych współpracuje w Polsce na stałe z trzema spółkami dealerskimi oraz z jednym dealerem wywrotek.

Terex Corporation jest notowana na nowojorskiej giełdzie. W 2011 roku jej przychody wyniosły 6,5 mld USD, z czego 27 proc. w Europie. Grupa zatrudnia 16 tys. pracowników, ma 40 fabryk.

Źródło: www.wnp.pl

   

Możesz dopisać komentarz.


*
Dodano w kategorii: Maszyny,News.
Zmiana wpisu:

 

SKOCZ DO GÓRY

Witryny Wydawnictwa TruckAuto.pl: portal branży transportowej Truck auto.pl, portal branży budowlanej Motobudowa, portal dla przewoźnika drogowego eprzewoznik.pl


Witryna zbudowana w WordPress przez Tadeusza Meszko