2012/01/31
Portal branży budowlanej

2012/01/31

Targi

Budma: Budowlanka na kołach


Samochody, a także maszyny przeznaczone dla sektora budowlanego zdominowały tegoroczny Bumasz. Styczniowa wystawa w Poznaniu odbywa się w cyklu dwuletnim, towarzyszy dorocznym, Międzynarodowym Targom Budownictwa Budma.

Wielka niewiadoma – tak uczestnicy wystawy odpowiadali zazwyczaj na pytanie na temat prognozowanej sytuacji na rynku maszyn i pojazdów dla tego sektora. Owa niepewność wynika z wielu czynników, wśród których najczęściej wymieniano gwałtowne wahania kursów walut, a także brak jasnej wiedzy na temat tego co wydarzy się w budownictwie, głównie drogowym po Euro 2012.

Sprinter – wywrotka
Na stoisku Mercedes Benz Polska można było zobaczyć sondażową wersję Sprintera, skonstruowaną specjalnie dla budowlańców. To auto z zabudową typu wywrotka trójstronna, przygotowaną w KH-Kipper. Jak podkreśla Karol Stokowski (Mercedes-Benz Polska), jest to auto posiadające mechanizm napędu na wszystkie koła co zwiększa jego mobilność w sytuacji, gdy trzeba się poruszać po nieutwardzonym gruncie (np. plac budowy). Napęd na wszystkie koła dostępny jest w Sprinterach o średnim i długim rozstawie osi (3,66 i 4,32 m). Tego typu zabudowę można wykonać na fabrycznym podwoziu, w przypadku egzemplarza targowego wykorzystano auto z rozstawem długim. Dopuszczalna masa całkowita wynosi 3,5 t, ładowność to ok. 700 kg. W sektorze budowlanym popularnością cieszy się też fabryczna wersja Sprintera ze skrzynią ładunkową (powierzchnia podłogi skrzyni wynosi od 4,3 do 9,1 m kw.), jak również Sprinter w wersji brygadowej (w maksymalnym wariancie, we wnętrzu znajduje się dziewięć miejsc).

Dieci do dźwigania
Włoska firma Dieci rozpoczęła produkcję podnośników teleskopowych w 1983 r. (jako pierwszy producent w Europie). Dziś są to urządzenia bardzo uniwersalne, sprawdzające się nie tylko w budownictwie, ale i w przemyśle, rolnictwie, gospodarce komunalnej. Maszyny poruszają się na czterech kołach, do napędu stosowane są głównie jednostki marki Iveco oraz Perkins. W przypadku pojazdów z serii Samson dysponują one mocą 101-127 KM. Zastosowano hydrostatyczny układ przeniesienia napędu, z pompą o zmiennej wydajności. W zależności od potrzeb, użytkownik może wybrać wersję o udźwigu 4-7 t, a  maksymalna wysokość podnoszenia sięga 11 m. Pomimo sporych gabarytów pojazd jest bardzo zwrotny. Sterować można jednocześnie dwoma bądź czterema kołami, dostępne jest też tzw. sterowanie poprzeczne. Oś przednia jest sztywna, opcjonalnie oferowana jest z systemem samopoziomowania.

Wszechstronny Multione
Multione to samojezdny, uniwersalny nośnik osprzętu. Charakterystyczną cechą Multione jest tzw. „przegubowa” konstrukcja. Mniej więcej w połowie długości znajduje się ruchomy element łączący, umożliwiający „łamanie” maszyny. Z zdecydowany sposób zwiększa to jej zwrotność, pozwala również na sprawniejsze pokonywanie ciasnych i bardzo ostrych łuków. Seria Multione doczekała się zarówno wersji z zamkniętymi, jak i otwartymi kabinami. Budownictwo nie jest jedyną dziedziną, w której znajduje zastosowanie. Stanowi bazę dla  specjalistycznych  urządzeń, wykorzystywanych m.in. w gospodarce komunalnej (utrzymanie zieleni, odśnieżanie ulic), rolnictwie (koszenie trawy, załadunek płodów rolnych). W ciągu kilkudziesięciu sekund łyżkę ładowarki zamienić można np. na podnośnik teleskopowy, kosiarkę, pług czy łyżkę koparki. Konstruktorzy przewidzieli możliwość zastosowania ok. osiemdziesięciu różnego rodzaju elementów osprzętu specjalistycznego, montowanego tak z przodu, jak i z tyłu maszyny. Najmniejsze z pojazdów mają zaledwie ok.2 m długości zapewniając (w zależności od wersji) udźwig na poziomie od 150 do 300 kg. Gama obejmuje również maszyny 3-metrowe, dźwigające ciężary przekraczające 1 t. Cechą wspólną maszyn poszczególnych serii jest napęd hydrostatyczny na wszystkie koła. Silniki pochodzą głównie od japońskiej firmy Yanmar. Zasadniczo stosowane są motory wysokoprężne o poj. od 0,5 do 2,2 l. Są to jedno-, dwu-, lub trzycylindrowe jednostki o mocy od 12 do 49 KM. Obsługa odbywa się poprzez wykorzystanie jednego z dwóch pedałów. Pierwszy umożliwia jazdę do przodu, drugi do tyłu. Sterowanie funkcjami roboczymi zapewnia joystick.

Fińskie maleństwo
Na polski rynek trafiła też fińska maszyna Avant 700. Określenie „ładowarka” jest uproszczeniem, bo w istocie jest to nośnik różnych narzędzi. Poza transportem materiałów, Avant może pracować z takimi narzędziami jak: młot wyburzeniowy, koparka do rowów, koparka podsiębierna, betoniarka, wiertło, zagęszczarka czy żuraw. W obu dostępnych modelach Avant serii 700 (745 i 750) udźwig wynosi 1400 kg. Avant 745 przeznaczony jest do zadań, które wymagają dużej zdolności podnoszenia, wysokiego przepływu oleju w hydraulice pomocniczej. Model 750 służy do podobnych zadań, jeśli chodzi o zdolności podnoszenia i wysoki przepływ oleju w hydraulice pomocniczej, ale uzyskuje on większą prędkość i ma większą siłę uciągu. Ważną cechą maszyny tej wielkości jest sztywne połączenie przegubu, przenoszącego siłę na tylną ramę podwozia. Dzięki tej konstrukcji, wykluczającej oscylację na boki, niebezpieczeństwo wywrócenia się maszyny jest zdecydowanie mniejsze.

Przyczepowy rodzynek
Tym razem na Bumaszu zabrakło szerszej oferty przyczep. Wyjątkiem są przyczepy skorupowe marki Wielton (stoisko Agrotech Baryczka). Gama obejmuje m.in. przyczepę PRC-2HP/W18R o masie własnej wynoszącej 6,5 t i ładowności technicznej 18 t. Skrzynia ma 6,7 m długości, przy 8,7-metrowej długości całkowitej przyczepy. Kubatura wynosi ok. 24 m sześc. Dwuosiówkę obuto w opony o rozmiarach 19,5R22,5. W wyposażeniu standardowym jest m.in. pneumatyczny dwuobwodowy układ hamulcowy z ręczną regulacją siły hamowania; automatyczny hamulec postojowy, jak również siłownik hydrauliczny (Hyva) oraz pneumatycznie resorowany dyszel. Opcjonalnie przyczepę można zaopatrzyć w plandekę ze stelażem. Do zdecydowanie mniej wymagających zadań przeznaczona jest natomiast przyczepa tandemowa PRC-2A/W6, ważąca niecałe 2,5 t (ładowność techniczna wynosi 6 t). Skrzynia ma 4 m długości. W obu przypadkach skrzynie przyczep można zaopatrzyć w nadstawki zwiększające objętość.

Ich domeną jest podnoszenie
Na stoisku Lift Polska prezentowano dźwigi, w tym takie które instalowane są na samochodach użytkowych. To m.in. produkty marki Klaas. Szeroka gama obejmuje np. dźwigi K29-34TS, o zasięgu bocznym 29 m (udźwig 250 kg), i wysokości unoszenia 34 m. Montowane są na dwuosiowych podwoziach pojazdów ciężarowych. Integralnym elementem wyposażenia jest system podpór zwiększających stabilność podczas pracy. Podpory wykonano z aluminium. W systemie podpierającym wykorzystano hydraulikę, zapewniająca zarówno płynne boczne wysuwanie belek podporowych, jak i płynną regulację poziomu cylindrów. Statyczność podpór kontrolowana jest elektronicznie, w sposób stały. Również w konstrukcji masztu zastosowano aluminium. Konstrukcja otworowa zwiększa wytrzymałość na wiatr. Dźwig napędzany jest oddzielnym motorem wysokoprężnym, jednostka napędowa ciężarówki nie jest zatem obciążana podczas eksploatacji dźwigu. Platforma robocza jest automatycznie poziomowana.
Tekst i fot. Michał Jurczak

   

Możesz dopisać komentarz.


*
Dodano w kategorii: Targi.
Słowa kluczowe:
Zmiana wpisu:

 

SKOCZ DO GÓRY

Witryny Wydawnictwa TruckAuto.pl: portal branży transportowej Truck auto.pl, portal branży budowlanej Motobudowa, portal dla przewoźnika drogowego eprzewoznik.pl


Witryna zbudowana w WordPress przez Tadeusza Meszko