Portal branży budowlanej

Budowa i urządzanie domu krok po kroku.

dom w bieli
Budowanie domu

Dom urządzony w bieli – wady i zalety

Urządzając wnętrze swojego domu musimy zadać sobie pytanie, jakie kolory chcemy mieć w swoim otoczeniu. Czy będzie to dom wielokolorowy czy też wybierzemy jedną dominującą barwę? Oczywiście każdy z nas posiada inne upodobania kolorystyczne wynikające z różnicy naszych osobowości i temperamentów: osoby energiczne, żywiołowe zwykle lubią kolory mocne, intensywne, ciepłe, natomiast ci, którzy szukają w swoim domu przede wszystkim odpoczynku i spokoju, wybierają barwy stonowane. Częstym wyborem staje się biel. Czy dom urządzony w bieli to dobre rozwiązanie?

Czy dom w bieli to dobry pomysł ?

Biel to kolor, który w kulturze europejskiej symbolizuje czystość i niewinność, kojarzony jest z takimi emocjami jak spokój, zaduma, stabilizacja. Biel jest także kolorem uniwersalnym, ponieważ dobrze komponuje się z innymi kolorami stanowiąc ich kontrast czy dopełnienie. Większość ludzi lubi klasyczne, szlachetne połączenie bieli i czerni, bieli i szarości czy bieli i brązu. Drugą ważną zaletą koloru białego jest jego umiejętność optycznego powiększania przestrzeni, co jest szczególnie ważne w przypadku małych mieszkań czy niewielkich pomieszczeń. Biel daje również wrażenie lekkości i przejrzystości.

Co zatem w domu może być białe? Właściwie wszystko: białe mogą być ściany, drewniane meble, panele podłogowe, zasłony i firany. Na biało możemy urządzić kuchnię, łazienkę, biel świetnie sprawdzi się także w sypialni małżonków, pokoju małego dziecka i nastolatka. Zastawa stołowa może być biała, tak samo urządzenia elektryczne i elektroniczne. Nawet zabawki dla maluchów dziś można kupić w jasnym kolorze.

Jakie ma wady dom w bieli ?

Biały kolor ma także swoje wady. Niestety wszelkie zabrudzenia na białej powierzchni będą widoczne, dlatego dywany w białym kolorze sprawdziłyby się jedynie tam, gdzie z pewności nie wchodzimy w butach dziennych i gdzie nic się nie rozleje na podłogę. Biały kolor może być kłopotliwy wtedy, gdy mamy małe dzieci w domu – trzeba się wtedy pogodzić z tym, że coś bezpowrotnie zostanie zniszczone. Białe kanapy z materiałowym obiciem wymagają ostrożności, ponieważ mogą łatwo zabrudzić się od napojów, żywności czy choćby zafarbować od wilgotnej, kolorowej odzieży.

Czy warto urządzać dom w bieli? Z pewności tak – jest to kolor piękny, klasyczny, choć może nieco wymagający. Biel szczególnie przyda się w otoczeniu tych osób, które lubią przestrzeń, ład, lekkość, spokój. Dla osób „zwariowanych” biel może być nieco nudna i monotonna. Przed zakupem farb, mebli i wszelkich akcesoriów domowych warto przejrzeć magazyny z przykładowymi aranżacjami, dzięki którym będziemy wiedzieć, czy taki właśnie biały, „skandynawski” styl będzie nam odpowiadał.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Mariusz Kowalski

Pasjonat budownictwa i tematyki z nią związanej. Od 2011 prowadzący portal branży budowlanej. Ma na swoim koncie wiele prestiżowych artykułów związanych z budownictwem, geodezją oraz domem i ogrodem. Autorytet przy opisywaniu maszyn i pojazdów budowlanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *