Portal branży budowlanej

Budowa i urządzanie domu krok po kroku.

gips do łączenia płyt
Budowanie domu

Gips do łączenia płyt gipsowo-kartonowych

Gips francuski służy do samodzielnego przygotowania mieszanki. Mieszanka gipsu szpachlowego przygotowuje się bezpośrednio przed użyciem. Gips szpachlowy francuski Służy do łączenia płyt gipsowo-kartonowych oraz do wykonywania połaci gładzi gipsowej na ścianach. Technologie stosuje się przed malowanie lub tapetowanie. Za pomocą gipsu można również uzupełniać bruzdy lub pęknięcia ścianach.

Jak długo twardnieje gips?

W zależności od temperatury otoczenia, mieszanka gładzi gipsowej ulega stwardnieniu w różnym czasie. W temperaturze około 20 stopni Celsjusza przy stosunku spoiwa i wody dwa do jednego może wynosić do półtorej godziny. W niższych temperaturach gips wiąże o wiele dłużej. Jeśli temperatura w pomieszczeniu osiągnie 5 stopni Celsjusza i będzie dalej spadać wiązanie gipsu w stanie całkowicie. Dlatego w zależności od temperatury i proporcji zmieszania należy organizować pracę tynkarskie. Na szybkość wiązania wpływa też rodzaj podłoża. Podłoża bardzo chłonne szybciej absorbują wodę i powodują szybsze wysychanie i twardnienie mieszanki. Dla przykładu płyty gipsowe pokryte papierem potrafią wysuszyć nałożoną masę w ciągu 15 minut. Oczywiście uzależniony jest to także od grubości nałożonej warstwy.
Całkowite stwardnienie powłoki gipsowej o grubości 1 mm w temperaturze sięgającej 20 stopni Celsjusza następuje w czasie około dwóch do trzech godziny. Więc jak widać gips do łączenia płyt ma również swój czas na wyschnięcie. Zaleca się nakładanie warstwy nie grubsze niż 3 mm na jeden raz. Pozwala to przyspieszyć pracę. Cieńsze warstwy odparowują szybciej wodę można przystąpić do nakładania kolejnych powłok.

Nakładanie gipsu na płyty

Nakładanie warstw cieńszych niż 1 mm zaleca się w wypadku kiedy jest to ostatnia warstwa wykańczająca. Stosuje się do tego specjalne pace, a nakładany materiał musi być dość luźny. Gęstość sprawdza się w ten sposób, że po wyrobieniu mieszanki nabiera się ją na szpachelkę i pozwala swobodnie spłynąć. Masa powinna lekko zsunąć się na brzeg narzędzia, ale nie spaść z niego. Tak przygotowaną zawiesiną likwiduje się niewielkie ubytki lub przetarcia na powierzchni nałożonej wcześniej gładzi.

W takim przypadku możemy powiedzieć, że urządzanie mieszkania będzie nam szło co raz łatwiej. Mimo wszystko wszelkie prace powinny być wykonane bardzo starannie.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Loading...

Mariusz Kowalski

Pasjonat budownictwa i tematyki z nią związanej. Od 2011 prowadzący portal branży budowlanej. Ma na swoim koncie wiele prestiżowych artykułów związanych z budownictwem, geodezją oraz domem i ogrodem. Autorytet przy opisywaniu maszyn i pojazdów budowlanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *