Portal branży budowlanej

Budowa i urządzanie domu krok po kroku.

ile trwa budowanie domu
Budowanie domu

Ile trwa budowanie domu

Ile trwa budowanie domu?

Rozpoczynając i planując inwestycję budowy domu zapewne macie, bądź już mieliście gdzieś z tyłu głowy pytanie: ile trwa budowanie domu? Jest to pytanie na które znajdzie się dość rozsądna odpowiedź tylko należy stworzyć odpowiedni harmonogram budowy domu jednorodzinnego.

Harmonogram budowy domu jednorodzinnego

Czy jest on faktycznie potrzebny i niezbędny? Czy kierownik budowy rozpisując harmonogram budowy będzie dokładnie wiedział co i jak oraz kiedy powinno być zrealizowane? Oczywiście że tak, jeśli już uprzednio wybraliśmy geodetę, który stworzył nam odpowiednie szkice i projekty.

Jeśli trzymasz się ustalonego harmonogramu budowy domu to unikasz niepotrzebnych kosztów i drogich przestojów.

Planując budowę domu i trzymając się sztywno harmonogramu budowy możemy nasz cel zrealizować szybko i dość bezboleśnie. Harmonogram podzielony jest na odpowiednie etapy, które należy realizować krok po kroku.

Budowa domu: stan zerowy

Realizując harmonogram robót i uwzględnionych w nim terminów na etap zerowy budowy domu składają się:

 • Prace ziemne
 • Prace fundamentowe
 • Wykonywanie piwnic (wliczając w to prace ze stropem bezpośrednio nad piwnicami)
 • W momencie gdy piwnice nie są przewidziane w projekcie wykonujemy tzw. podłogę na gruncie.

Prace na etapie stanu zerowego wykonywane są najczęściej w miesiącach letnich (ciepłych). Należy zakończyć je przed jesienią gdzie zdecydowanie klimat nie służy pracom ziemnym.

Terminy na wykonanie prac ziemnych przy etapie zerowym

Każdy wie, że prace ziemne zajmują najwięcej czasu i są pracochłonne. Łatwiej nam jest zacząć i prowadzić prace przy budowie domu, gdy działka na której ma stanąć dom jest prosta i nie ma na niej żadnych przeszkód terenowych. Ogólnie ujmując przy dobrym postępie prac ziemnych czas powinien wahać się w przedziale od 2 tygodni do 1 miesiąca.

Stan surowy otwarty

Pojęcie to oznacza, że nasz dom nabiera już realnych kształtów. W harmonogramie budowy domu rozpisanie prac dla stanu surowego otwartego powinno być następujące:

 • Wznoszenie ścian
 • Wykonywanie stropów (zalewanie stropów)
 • Wykonanie ciągów kominowych (ciągi spalinowe, wentylacyjne)
 • Realizacja budowy schodów (jeśli projekt przewiduje piętro)
 • Budowa więźby dachowej
 • Budowa dachu wraz z pokryciem dachowym

Realizacja budowy domu do stanu surowego otwartego trwa od około 1 miesiąca i może trwać nawet do 4 miesięcy. Uzależnione to jest od czynników atmosferycznych, dostępności materiałów itp. Należy pamiętać, że etap ten powinien również zakończyć się przed zimą. Otwory na okna i drzwi powinny zostać zabezpieczone,a dom powinien „przezimować”.

Stan surowy zamknięty

Jeden z etapów, który realizowany jest w momencie nastania miesięcy suchych. W skład harmonogramu budowy domu dla stanu surowego zamkniętego wchodzą m.in.:

 • Wstawianie stolarki (okna i drzwi)
 • Dokończenie pokrycia dachowego
 • Stawianie ścian działowych zgodnie z projektem

Etap ten nie powinien zając dużo czasu i powinno zrealizować się go w maksymalnie 2 tygodnie.

Wykańczanie wnętrz

Jest to ostatni etap na liście harmonogramu. Czas przeznaczony na jego realizację uzależniony jest od tego czy korzystamy z usług fachowca czy realizujesz go w jakiejś części sam. Do głównych zadań przy wykańczaniu wnętrz zaliczamy:

 • Wykonanie instalacji elektrycznej
 • Wykonanie instalacji hydraulicznej i wodno-ściekowej
 • Malowanie, szpachlowanie
 • Budowa ogrodzenia
 • W przypadku posiadania ogrodu – jego aranżacja

Niestety prawdą jest, że etap wykańczania wnętrz również jest jednym z najdroższych etapów. Cena uzależniona jest od rodzaju i jakości stosowanych materiałów budowlanych.

Czy już wiesz ile trwa budowanie domu ?

Jeśli będziesz trzymał się sztywno założonych ram programowych przy harmonogramie budowania domu to z pewnością czynności te znacznie pomogą przy realizacji postawionych zadań.

Reasumując cały okres według harmonogramu wykonania domu i odpowiednio nadzorowany powinien zamknąć się w czasie 1 roku kalendarzowego. Podczas budowy domu zapewne wyjdą niespodziewane przeszkody tj. brak dostępności materiałów budowlanych, opóźniona dostawa czy problemy ze znalezieniem odpowiednich fachowców. Jest i na to rada. Przed stworzeniem harmonogramu zrób rozeznanie na lokalnym rynku w tych kwestiach i spróbuj zasięgnąć opinii.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Mariusz Kowalski

Pasjonat budownictwa i tematyki z nią związanej. Od 2011 prowadzący portal branży budowlanej. Ma na swoim koncie wiele prestiżowych artykułów związanych z budownictwem, geodezją oraz domem i ogrodem. Autorytet przy opisywaniu maszyn i pojazdów budowlanych.

4 KOMENTARZE

 1. Fajnie napisany artykuł. Bardzo rzeczowo i solidnie. Faktycznie budowa domu bez odpowiedniego planu to niestety częsty przypadek w Polsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *