Portal branży budowlanej

Budowa i urządzanie domu krok po kroku.

jak wybrać geodetę
Usługi geodezyjne

Jak wybrać geodetę?

Jak wybrać geodetę?

Każdy z nas podczas początkowego etapu każdej budowy – bez znaczenia czy jest to domek jednorodzinny czy większa inwestycja budowlana ma ten sam dylemat. Jak wybrać geodetę, aby był dobry w tym co robi.

Jak napisałem na samym początku tego artykułu, wybór geodety nie może być wyborem pochopnym. W końcu od tego jak on będzie pracował ma znaczenie naszej przyszłej budowy. Dobrze jest jeśli wśród znajomych już ktoś korzystał z usług geodety, wtedy poczta pantoflowa sprawdza się najlepiej. Jednak jeśli nie mamy takich możliwości należy zwrócić uwagę na poniższe kwestie.

Opinie o geodecie w internecie

Wyszukiwarka Google to chyba najlepsze miejsce na świecie gdzie możemy szybko i bez problemów znaleźć opinie na temat geodety. Istnieje wiele stron internetowych na których można odnaleźć strony internetowe biur geodezyjnych lub specjalnie skonstruowane portale ogłoszeniowe. W tym drugim przypadku jest o tyle lepiej, że na tych portalach często dostępne są opinie o geodecie oraz ewentualne komentarze. Jest to źródło jedne z najlepszych gdzie można szukać fachowca.

Uprawnienia geodeyzjne

Każdy geodeta musi mieć odpowiednie uprawnienia geodezyjne.  Opierając się na oficjalnych aktach prawnych zawsze przed podpisaniem umowy z geodetą możesz sprawdzić jakie ma uprawnienia geodezyjne. Geodeta może posiadać uprawnienia w zakresach:

  1. geodezyjne pomiary sytuacyjno-wysokościowe, realizacyjnie i inwentaryzacyjne
  2. rozgraniczanie i podziały nieruchomości (gruntów) oraz sporządzanie dokumentacji do celów prawnych
  3. geodezyjne pomiary podstawowe
  4. geodezyjna obsługa inwestycji
  5. geodezyjne urządzanie terenów rolnych i leśnych
  6. redakcja map
  7. fotogrametria i teledetekcja

Pamiętaj że każdego geodetę można sprawdzić sprawdzić przed podjęciem jakichkolwiek czynności. Jeśli dodatkowo posiada on referencje z innych firm to niech Ci je okaże. Mogą one służyć jako potwierdzenie umiejętności geodezyjnych tego fachowca.

Jak wybrać geodetę dobrego i taniego?

W ostatnich latach można zauważyć tendencję do obniżania cen za usługi geodezyjne. Jest to spowodowane przede wszystkim tym, że stał się to zawód bardzo popularny i zarazem na rynku jest wielu specjalistów od geodezji. Więc jak wybrać geodetę aby nie wpaść w kłopoty? Przede wszystkim kieruj się zdrowym rozsądkiem. Niech przyszły geodeta, który będzie obsługiwał Twoją inwestycję przedstawi Ci, że posiada odpowiednie uprawnienia. Sprawdź jego portfolio lub nawet skontaktuj się z firmami dla których były w przeszłości wykonywane inwestycje.

Jeśli wszystko będzie w porządku i nie będziesz mieć żadnych wątpliwości to oznacza to, że twój geodeta to był dobry wybór.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Mariusz Kowalski

Pasjonat budownictwa i tematyki z nią związanej. Od 2011 prowadzący portal branży budowlanej. Ma na swoim koncie wiele prestiżowych artykułów związanych z budownictwem, geodezją oraz domem i ogrodem. Autorytet przy opisywaniu maszyn i pojazdów budowlanych.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *