Portal branży budowlanej

Budowa i urządzanie domu krok po kroku.

kiedy należy wezwać geodetę
Usługi geodezyjne

Kiedy należy wezwać geodetę?

Kiedy należy wezwać geodetę?

Zastanawiasz się zapewne kiedy należy wezwać geodetę?

Często nie zdajemy sobie sprawy, kiedy należy skorzystać z usług takiego fachowca jak geodeta, a tym samym dlaczego jego obecność w realizacji wielu adekwatnych zadań, czynności i zagadnień jest najzwyczajniej w świecie czymś niezbędnym. Przede wszystkim w pierwszej kolejności pamiętajmy, iż geodeta to nikt inny jak specjalista który posiada odpowiednie i niezbędne kompetencję oraz umiejętności. Najczęściej geodeta kojarzy nam się z pomiarem jakichkolwiek gruntów czy innych adekwatnych pod tym kątem nieruchomości, nie zapominajmy jednak również o innych zadaniach jakie spoczywają na jego barkach. Zalicza się do nich przygotowanie oraz sporządzenie wszelakiej maści planów, dokumentacji czy samych map geodezyjnych, podzieleniu działki czy rozgraniczeniu samego gruntu. Inaczej ma się sprawa w momencie gdy trzeba wybrać uprawnionego geodetę do obsługi złożonej inwestycji. Można zatem powiedzieć, iż geodeta jest kimś kogo zawsze musimy wezwać przy realizacji jakiejkolwiek inwestycji budowlanej, zwłaszcza budowy i powstania jakiegokolwiek obiektu a tym domu.

Jaka jest rola geodety w kontekście budowy domu?

 Nie zwlekajmy do ostatniej chwili z wezwaniem geodety, najlepiej zjawić się u niego zanim jeszcze złożymy jakiekolwiek dokumenty dotyczące uzyskania pozwolenia na budowę domu, warto dużo wcześniej przygotować u geodety odpowiednią mapę służącą do celów projektowych. Właśnie dzięki niej architekt nie tylko jest w stanie stworzyć ale bazuje bezpośrednio na nim, dodatkowo mapa geodezyjna jest czymś niezbędnym do złożenia samego wniosku o budowę. Kolejny raz spotkamy się z geodetą przy ewentualnym wytyczeniu miejsc gdzie podłączone będą lub przechodzić media jak woda, kanalizacja czy gaz również w celu określenia terenu obiektu. Na tym się zakres działań geodety jeszcze nie kończy, należy pamiętać o potrzebie wykonania mapy typowo powykonawczej która bez której nie dojdzie odbioru i zatwierdzenia budynku.

Co zrobić gdy nie możemy ustalić granic naszej działki?

Dosyć często zdarzają się sytuację, w których nie możemy ustalić lub sprecyzować granic naszej działki, co za tym idzie pojawiają się na swój sposób zbieżne opinie i zdania na ten temat. Dlatego również w takiej sytuacji niezbędne jest pojawienie się i zaangażowanie geodety,jako kogoś kto pomoże nam w zrealizowaniu prawidłowo takiego zadania. Wtedy pytanie kiedy należy wezwać geodetę ma już jednotorowe znaczenie. Podobnie wygląda kwestia ewentualnego podziału działki czy jakiegokolwiek gruntu, tutaj konieczne jest wykonanie wstępnego oraz właściwego projektu,zatem wyznaczenia od podstaw zupełnie nowych znaków granicznych. Pojawia się także zagadnienie rozgraniczenia, co jest niczym innym jak ugodą którą można podpisać bez potrzeby angażowania do tego celu sądu, jednak takie rozwiązanie jest dostępne tylko wtedy gdy nigdy wcześniej nie doszło do prawnego ustalenia ewentualnych granic. Można zatem powiedzieć, iż rola oraz zakres działań samego geodety są bardzo rozległe w aspekcie tego co każdy sądzi na jego temat, niekiedy brakuje nam rozeznania kiedy należy się do niego zgłosić. Warto zatem być świadomym tego, kiedy geodeta jest nam kimś potrzebnym oraz wręcz niezbędnym do wykonania jasno określonych usług.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Mariusz Kowalski

Pasjonat budownictwa i tematyki z nią związanej. Od 2011 prowadzący portal branży budowlanej. Ma na swoim koncie wiele prestiżowych artykułów związanych z budownictwem, geodezją oraz domem i ogrodem. Autorytet przy opisywaniu maszyn i pojazdów budowlanych.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *