Portal branży budowlanej

Budowa i urządzanie domu krok po kroku.

kiedy zgłosić się do geodety
Usługi geodezyjne

Kiedy zgłosić się do geodety?

Często korzystamy z usług geodety dopiero po zakupie działki budowlanej, co oczywiście nie jest dobrym rozwiązaniem, należy się do niego zgłosić przed samą transakcją. Przede wszystkim wspomniany geodeta pozwoli nam ustalić jakie są rzeczywiste granice danej działki, już niejednokrotnie okazało się, iż są one zupełnie inne niż te które podaje nam ewentualny jej właściciel przed dokonaniem samej sprzedaży. Oznacza to mianowicie tyle, iż ustalony zostaje prawny stan poszczególnych granic działki, a my będziemy mieć pewność że wszystko w tym aspekcie jest tak jak należy. Dlatego jak widać, pierwszy kontakt z geodetą powinien mieć miejsce już w sytuacji gdy zamierzamy zdecydować się nie tylko na wykonanie jakiejkolwiek inwestycji budowlanej, ale również znalezieniu i wykorzystaniu do tego celu działki która wzbudziła nasze zainteresowanie. Można powiedzieć, iż geodeta sprawdzi ją pod kątem wielkości i rozmiaru, zgodności z rzeczywistym stanem a tym samym ustali faktyczne granice.

Gdy budujemy ogrodzenie pamiętajmy o geodecie

Niejednokrotnie nie zdajemy sobie sprawy, iż nawet budowa oczywistego z pozoru ogrodzenia może wymagać potrzeby wsparcia ze strony geodety, jaki musi ustalić w tej sytuacji wszystkie niezbędne punkty graniczne. Jednym słowem przeprowadza on wszystkie niezbędne pomiary aby takie ogrodzenie mogło powstać, jest niekiedy osobą która doprowadza do uzyskaniu kompromisu w aspekcie sporów gdy idzie o wielkość danej działki czy nawet rzeczywistą jej wielkość. Pamiętajmy zatem aby w przypadku projektowania ogrodzenia a tym samym zanim zdecydujemy się na jego budowę zgłosić się do geodety, jakiego wsparcie w tej jak i wielu innych sytuacjach na pewno będzie nader wskazane.

Chcesz zacząć budowę domu?

Każdy inwestor jaki ma w planach budowę domu, doskonale zdaje sobie sprawę, iż geodeta to specjalista i fachowiec z jakiego usług będziemy zmuszeni korzystać niejeden raz. Oczywiście już na początku planowania budowy domu, należy uwzględnić rolę geodety przy wykonywaniu projektu budowlanego, a tym samym wszystkich przyłączy. Jak najbardziej zadaniem geodety jest ustalenie i sprecyzowanie czy mogą być one zrealizowane w taki a nie inny sposób, jednocześnie spojrzenie na kwestię mediów i jakichkolwiek przyłączy przez pryzmat ich technicznego oraz właściwego umiejscowienia. Geodeta jest odpowiedzialny nie tylko na pomiary samego budynku lub gruntu, ale również rozmieszczenie poszczególnych mediów jak prąd czy kanalizacja, a tym samym ukierunkowania ich w najbardziej optymalny sposób. Nie zapominajmy również o tym, iż geodeta ma za zadanie przygotowanie i opracowanie mapy projektowej, bez której rozpoczęcie inwestycji budowlanej jest najzwyczajniej w świecie niemożliwe. Zatem jak widać geodeta jest fachowcem i specjalistą, którego w wielu przypadkach musimy nie tylko wezwać ale przede wszystkim pamiętać o potrzebie skorzystania z jego usług. Zwłaszcza, że geodeta posiada niezbędne pozwolenia i kwalifikacje, do tego by wykonać określone pomiary czy przygotować dla nas adekwatną dokumentację.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Mariusz Kowalski

Pasjonat budownictwa i tematyki z nią związanej. Od 2011 prowadzący portal branży budowlanej. Ma na swoim koncie wiele prestiżowych artykułów związanych z budownictwem, geodezją oraz domem i ogrodem. Autorytet przy opisywaniu maszyn i pojazdów budowlanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *