Portal branży budowlanej

Budowa i urządzanie domu krok po kroku.

Wybór materiałów na budowę
Budowanie domu

Materiały na budowę – jak je wybrać ?

O czym zazwyczaj myśli inwestor, kiedy w głowie zaświta mu pomysł na budowę? Oczywiście o kosztach całego przedsięwzięcia, które musi skonfrontować z własnymi zasobami finansowymi. I nieważne, czy jest inwestorem prywatnym, zamierzającym zbudować sobie dom jednorodzinny, dostawić garaż, czy wybudować na posesji altanę, czy też deweloperem, przymierzającym się do budowy całego osiedla. Każdego interesują przede wszystkim koszty przedsięwzięcia oraz to, czy ewentualne braki w funduszach zdoła w jakiś sposób uzupełnić. Więc materiały na budowę i ich zakup wcale nie jest taką łatwą sprawą.

W jakiej kolejności kupować materiały na budowę ?

Co idzie na pierwszy ogień, kiedy robimy kosztorys? Oczywiście materiały budowlane, ponieważ wykonawstwo robót przychodzi nie tylko później, ale i w niektórych wypadkach jego koszt nie występuje, gdyż wielu prywatnych inwestorów korzysta z opcji systemu gospodarczego, czyli samodzielnie wykonuje prace budowlane albo przynajmniej tę ich część, na której się znają. Jest to dosyć powszechny sposób zagospodarowywania własnych posesji w naszym kraju, a wywodzi się z czasów PRL-owskich, gdy o fachowca było trudno, a ludzie, nawet znający się na rzeczy, wyświadczali sobie wzajemnie usługi, wiążąc w ten sposób koniec z końcem i jakoś koegzystując w czasach totalnego braku wszystkiego.
Dawniej również wszystko trzeba było załatwiać spod tzw. lady, obecnie materiały budowlane hurtownia posiada każda w takim wyborze, że mamy swoistego rodzaju klęskę urodzaju i czasami trudno jest się w tym połapać.
Najgorzej mają ci z inwestorów, którzy mieszkają w miejscach ubogich w tego rodzaju placówki i gdzie funkcjonuje zazwyczaj jedna jedyna hurtownia materiałów budowlanych i jest się na nią skazanym. A tak przynajmniej wygląda to w oczach przeciętnego inwestora, chociaż nie jest do końca prawdą.

Gdzie kupować materiały na budowę

Owszem faktem jest, że po niewielką ilość danego materiału udamy się do najbliższej placówki. Nikt nie będzie zamawiał kilku worków cementu, czy kilku kilogramów gwoździ przez internet, ale już przy budowie od podstaw dobrze jest rozejrzeć się w internecie, gdyż większość dzisiejszych hurtowni, przy odpowiednio dużym zamówieniu dostarcza towar bez naliczania kosztów transportu. Droższy worek wapna nikomu nie uszczupli znacząco portfela, ale już stal zbrojeniowa na całą budowę, zakupiona po niższej cenie, będzie realną oszczędnością, a tych podczas jakichkolwiek inwestycji należy poszukiwać na każdym kroku.

Należy pamiętać, że gdy wybierzemy już materiały na budowę to będą one miały znaczny wpływ na tempo prac budowlanych i tego w jaki sposób zostaną one wykorzystane. Jest to rzecz bardzo ważna w ciągłym planowaniu budowy.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (2 votes, average: 5,00 out of 5)

Loading...

Mariusz Kowalski

Pasjonat budownictwa i tematyki z nią związanej. Od 2011 prowadzący portal branży budowlanej. Ma na swoim koncie wiele prestiżowych artykułów związanych z budownictwem, geodezją oraz domem i ogrodem. Autorytet przy opisywaniu maszyn i pojazdów budowlanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *