Portal branży budowlanej

Budowa i urządzanie domu krok po kroku.

piwnica
Architektura wnętrz

Piwnica – relikt czasów minionych, czy niezbędne pomieszczenie w każdym domu?

W budownictwie jednorodzinnym coraz częściej widzimy tendencję do budowy małych domów, parterowych lub domów z poddaszem użytkowym. Inwestorzy coraz częściej rezygnują z budowy piwnicy, która kiedyś była nieodłączonym elementem każdego domu. Z czego bierze się ta zależność i czy piwnica jest potrzebna w domu?

Czy piwnica jest potrzebna?

Jeszcze kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu nasze babcie w piwnicach trzymały głównie przetwory i zapasy na zimę. Co większe rodziny traktowały też piwnice jako miejsce pralni, albo przechowywania różnych rzeczy. W piwnicy zazwyczaj stał też piec, czyli pełniła ona rolę kotłowni. Dziś rzadko która już rodzina planuje duże zapasy na zimę, a i coraz rzadziej robimy przetwory. Dostępność artykułów spożywczych w sklepach jest na tyle duża, że nie ma obecnie takiej potrzeby. Piec lokujemy w kotłowni, która bez problemu może znajdować się na parterze, a pomieszczenia gospodarcze budujemy albo dodatkowe, lub wykorzystujemy do nich garaż. Czy to oznacza, że piwnica nie jest już potrzebna? Wszystko zależy od naszych potrzeb. Jeżeli pomieszczenia gospodarcze mają zająć blisko połowę powierzchni parteru, szkoda zajmować miejsce na działce na ich miejsce. Warto wówczas pomyśleć o podpiwniczeniu domu, dzięki czemu ograniczymy powierzchnię zabudowy. Ma to również uzasadnienie, jeżeli posiadamy małą działkę, wówczas nie zajmuje jej dodatkowej powierzchni. Jeżeli działka jest ze skosem, zbudowanie piwnicy jest wprost wymarzonym rozwiązaniem. Ograniczy to koszty z wyrównaniem terenu. Dodatkowo w piwnicy możemy umieścić również garaż, który coraz chętniej budujemy przy swoich domach.

Co zyskamy mając piwnicę

Na pewno dzięki piwnicy uzyskamy spory dodatkowy metraż, który możemy zaplanować w różnorodny sposób. Wiele osób w piwnicy organizuje drugą kuchnie, która przydaje się przy organizacji większych imprez. Piwnice można też zaadaptować na „salę gier”, gdzie ze względu na dużą ilość miejsca postawimy np. stół do tenisa stołowego. Minusem budowy piwnicy są niestety spore koszty. Podpiwniczeniu budynku to cena 2/3 budowy pełnego piętra. Jeżeli więc mamy ograniczone środki, należy przemyśleć tą kwestię i zastanowić się, czy jest to pomieszczenie niezbędne dla nas. Jeżeli marzymy o pomieszczeniach gospodarczych, pralni, garażu czy spiżarni, piwnica idealnie się do tego nada i warto w nią zainwestować.

Decydując się na piwnicę musimy mieć na względzie to że jest to swego rodzaju urządzanie mieszkania krok po kroku, co czyni budowę domu jeszcze bardziej zaawansowaną.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Mariusz Kowalski

Pasjonat budownictwa i tematyki z nią związanej. Od 2011 prowadzący portal branży budowlanej. Ma na swoim koncie wiele prestiżowych artykułów związanych z budownictwem, geodezją oraz domem i ogrodem. Autorytet przy opisywaniu maszyn i pojazdów budowlanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *