Portal branży budowlanej

Budowa i urządzanie domu krok po kroku.

poziomowanie teodolitu
Usługi geodezyjne

Poziomowanie i centrowanie teodolitu nad punktem geodezyjnym

Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać zanim przystąpimy do działań mających na celu spoziomowanie i scentrowanie teodolitu jest sprawdzenie czy punkt geodezyjny ma wyraźnie określony znak, na który będziemy celować pionownikiem. Jeśli jest to punkt markowany przez nas powinniśmy w pierwszej kolejności określić za pomocą gwoździa czy znaku graficznego dokładny cel.

Kiedy nasz punkt jest dobrze przygotowany przystępujemy do działania. Sprawdzamy stabilność gruntu, aby stateczność sprzętu nie była wątpliwa. Następnie rozstawiamy nogi statywu tak, aby tworzyły trójkąt równoboczny oraz zapewniały przybliżone spoziomowanie i scentrowanie. Po wykonaniu tych czynności przykręcamy instrument do statywu, po czym spoglądając w okular pionownika manewrujemy dwoma nogami statywu ustawiając konstrukcję tak, aby oś główna instrumentu pokrywała się z naszym punktem. Należy również zwracać uwagę na to czy głowica statywu wciąż pozostaje w przybliżonej pozycji poziomej.

Poziomowanie teodolitu w praktyce

Po dokonaniu tych czynności wbijamy nogi statywu w ziemię. Jeśli znaczek centrujący zmienił swoje położenie należy naprowadzić go na punkt przy pomocy śrub centrujących. W następnej kolejności przystępujemy do poziomowania instrumentu wykorzystując w tym celu libelę okrągłą. Czynności rozpoczynamy od manipulacji dwoma nogami statywu. Zwalniając zacisk śruby motylkowej manewrujemy nogą statywu w pozycji góra – dół. Dążymy do uzyskania przybliżonego spoziomowania instrumentu, czyli górowania pęcherzyka libeli okrągłej.

W celu dokonania precyzyjnego poziomowania korzystamy z libeli rurkowej. Ustawiamy instrument tak, aby dwie z trzech śrub poziomujących znajdowały się w pozycji równoległej do libeli. Następnie doprowadzamy pęcherzyk do górowania przy pomocy owych śrub. Najbardziej efektowna jest praca śrubami równocześnie w przeciwnych kierunkach. Następnym krokiem jest obrócenie instrumentu o 90 stopni(100 gradów) i doprowadzenie pęcherzyka libeli do pozycji środkowej przy pomocy trzeciej śruby.

Czynności poziomujące powtarzamy do momentu, aż pęcherzyk libeli będzie przyjmował właściwą pozycję przy każdym położeniu alidady. Należy następnie sprawdzić położenie znaczka centrującego. W celu poprawy błędnego położenia odkręcamy śrubę dociskową statywu i przesuwamy teodolit po głowicy, obserwując położenie punktu poprzez okular pionownika.

Po zakończeniu poziomowania teodolitu

Po wykonaniu owej czynności sprawdzamy ponownie spoziomowanie instrumentu i powtarzamy czynności do czasu, aż znaczek centrujący będzie znajdował się bezpośrednio na punkcie oraz libela będzie w stanie górowania w każdym położeniu alidady.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Mariusz Kowalski

Pasjonat budownictwa i tematyki z nią związanej. Od 2011 prowadzący portal branży budowlanej. Ma na swoim koncie wiele prestiżowych artykułów związanych z budownictwem, geodezją oraz domem i ogrodem. Autorytet przy opisywaniu maszyn i pojazdów budowlanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *