Portal branży budowlanej

Budowa i urządzanie domu krok po kroku.

przenośny prąd
Architektura wnętrz

Przenośny prąd

Budowa w miejscu oddalonym od dostępu do elektryczności może wiązać się z dużymi niedogodnościami. Owszem, fundamenty zalewamy obecnie nie za pomocą betoniarek i taczki, ale zamawiamy beton w betoniarni, co jest i szysze i w gruncie rzeczy znacznie tańsze, ale wiele innych aspektów budowy bez elektryczności nie ogarniemy.

Weźmy przykładowe wznoszenie domu, które nawet przeprowadzane za pomocą kleju, a nie zaprawy cementowo-wapiennej, wymaga jego rozrobienia, czyli użycia mieszadła, zazwyczaj z wykorzystaniem wiertarki. Także wcześniejszy etap, czyli zbrojenia, wymagają pocięcia prętów przy pomocy szlifierki kątowej, bo nikt przecież w dzisiejszych czasach nie będzie tego robił za pomocą piłki do metalu. I tak dalej i wiele, wiele innych.

Jak doprowadzić prąd ?

Doprowadzenie prądu wiąże się z kosztami, ale nie to jest w tym wszystkim najistotniejsze, lecz koszt energii, jaki poniesiemy podczas budowy domu, a jest on znacznie wyższy, gdyż podchodzi pod taryfy przemysłowe. I tutaj, żeby uniknąć nazbyt wysokich opłat, lepsze zadanie spełniają agregaty prądotwórcze, zasilane benzyną.
Taki agregat uruchomimy wyłącznie wówczas, gdy będziemy potrzebowali zasilania sprzętów elektrycznością i nie będziemy uzależnieni od dostawcy, który każe nam słono płacić za tę usługę. Relatywnie, pomimo wysokiej ceny benzyny, im dłużej trwa budowa, tym taniej wychodzą rzeczywiste rachunki za prąd. A trzeba jeszcze wiedzieć, że jakkolwiek w domu niewykończonym ostatecznie zamieszkać będziemy mogli, to do zmiany taryfy za prąd droga, być może jeszcze daleka. Często bowiem kończy się to tym, że ta pozostaje niezmieniona, dopóki wszystko, co zostało ujęte w projekcie zagospodarowania posesji, nie zostanie zaakceptowane przez kierownika budowy, a dokumenty, czyli dzienniki budowy, nie zdane do odpowiedniego urzędu. Przy życzliwości urzędników kończy się często tak, że niższe rachunki za prąd zaczynamy płacić dopiero wówczas, gdy zostanie położony ostatni fragment kostki i pomalowane zostaną elewacje, także budynków gospodarczych oraz zakończony każdy etap ogradzania posesji. Prawda zaś wygląda najczęściej tak, że w takim domu mieszka się od dawna, gdy dopiero pracuje na jego ostateczne wykończenie.

Jaki agregat prądotwórczy wybrać?

Agregat prądotwórczy to także element awaryjnego wyposażenia wolnostojącego domu na wypadek przerw w dostawach prądu. Wprawdzie krótkotrwałe nie są specjalnie uciążliwe, ale poważniejsze awarie, szczególnie zimą, mogą pozbawić nas ogrzewania domu, gdyż przecież najmniejsze pompy ciepła i wszelkie regulatory napędzane są energią elektryczną. Takie awarie w naszym kraju nie są na szczęście częste, ale jednak występują, więc po zakończeniu budowy agregat nie będzie całkowicie bezużyteczną rzeczą, zagracającą nam dom, ale użytecznym sprzętem na wypadek awarii.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Mariusz Kowalski

Pasjonat budownictwa i tematyki z nią związanej. Od 2011 prowadzący portal branży budowlanej. Ma na swoim koncie wiele prestiżowych artykułów związanych z budownictwem, geodezją oraz domem i ogrodem. Autorytet przy opisywaniu maszyn i pojazdów budowlanych.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *