Portal branży budowlanej

Budowa i urządzanie domu krok po kroku.

izolowanie poddasza
Architektura wnętrz

Skuteczne izolowanie poddasza

Przy próbach samodzielnego docieplenia poddasza może dojść do sytuacji określanej „ręce opadają”, ponieważ jest to czynność skomplikowana, a dokładne jej wykonanie przez amatora, praktycznie jest niemożliwe.
Przy płaskich powierzchniach ścian, mając nieco wiedzy w zakresie mieszania klejów i rozprowadzania ich na styropianie i na siatce, dobre rusztowanie i niezbędne narzędzia, docieplenie można wykonać samodzielnie. Niestety poddasza wymagają zazwyczaj użycia specjalistycznego urządzenia, jakim jest agregat do natryskiwania pianką poliuretanową. Tak naprawdę jedynego sensownego sposobu i materiału, aby docieplenie poddasza działało skutecznie. Izolowanie poddasza jest dość poważną sprawą, którą należy poważnie rozważyć.

Jak izolować poddasze

Pianka poliuretanowa natryskiwana pod ciśnieniem i rozprężająca się podczas stygnięcia potrafi wniknąć w każdą szczelinę, a co za tym idzie, nie pozostawić miejsc, gdzie mogłaby dostać się wilgoć, a w konsekwencji powstać pleśń. Również, jeżeli chodzi na nawarstwienie jej na odpowiednią grubość, przy specjaliście znającym się na swojej pracy nie nastręcza to problemu. Poza tym belki, jakieś szpary pomiędzy deskami, wypadłe ze starości sęki, wszystko to zostanie ładnie uszczelnione, a poddasze odpowiednio docieplone. Jak widać izolowanie poddasza to nie tylko jego ocieplenie.
Druga sprawa dotyczy dźwiękoszczelności, a ma to olbrzymie znaczenie wówczas, gdy poddasze ma zostać zagospodarowane na przykład na sypialnię. Szum deszczu działa usypiająco i uspokajająco, to prawda, ale nie jego dudnienie o blachę przy intensywnym opadzie, gdyż wówczas staje się zwyczajnym, uciążliwym hałasem. Źle docieplone, zbyt cienką warstwą poddasze, staje się niewygodnym, niekomfortowym pomieszczeniem i z trzech powodów.

Czy izolacja poddasza jest konieczna?

Izolacja musi trzymać ciepło podczas zimy, a gdy warstwa docieplenia jest zbyt cienka, nie spełni ono swojego zadania. Druga sprawa dotyczy upałów, co bywa nawet bardziej uciążliwe od zimna. Podczas chłodu można się przykryć grubą kołdrą, a nawet narzucić na nią koc, ale co zrobić podczas upałów, gdy cieknie z nas pot? W takim pomieszczeniu nie da się spać i nie pomogą wentylatory. Klimatyzacja zaś, w nieszczelnym dostatecznie pomieszczeniu to już porażka kompletna.
Trzecią jest dźwiękoszczelność i nie chodzi wyłącznie o opady deszczu, ale o wszelkie odgłosy, mogące z zewnątrz zakłócać nam sen. Osobny, stojący na przedmieściach lub na wsi dom, jest piękną sprawą, ale kiedy zaczną w nocy ujadać wszystkie, zamieszkałe w okolicy kundle, tylko odpowiednia izolacja poddasza uchroni właściciela domu przed bezsenną nocą.

Gdy w końcu zdecydujemy się na izolację poddasza to harmonogram budowy domu powinien taką informację zawierać. Będzie to nam niezbędne do kosztorysowania całej budowy.

1 Gwiazdka2 Gwiazdki3 Gwiazdki4 Gwiazdki5 Gwiazdek (5 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

Mariusz Kowalski

Pasjonat budownictwa i tematyki z nią związanej. Od 2011 prowadzący portal branży budowlanej. Ma na swoim koncie wiele prestiżowych artykułów związanych z budownictwem, geodezją oraz domem i ogrodem. Autorytet przy opisywaniu maszyn i pojazdów budowlanych.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *